Resultater DM Master linjeløb 2013

Resultat
Løbets navn: DM for veteraner – samlet start
Arrangør: Sorø BC
Dato: 16-06-2013
Klasse Distance Vinder Tid Hastighed Antal Tilmeldte Antal Præmier Antal Point Vinder
H30 113,0 km 02:49:09 40,1 km/t 32 11 11 Sebastian Hartvigsen ABC
H40 113,0 km 02:45:33 41,0 km/t 127 15 15 Rasmus Andersen Sydkystens Cycling
H50 85,0 km 02:10:49 39,0 km/t 75 15 15 Hans Jørgen Hellerup Nr. Søby CK
H60 85,0 km 02:21:16 36,1 km/t 32 11 11 Hasse Larsen Ordrup CC
H70 85,0 km 02:28:26 34,4 km/t 5 2 2 Holger Damgaard FBL
D30 85,0 km 02:36:49 32,5 km/t 3 1 1 Annette Berg Sorø BC
D45 85,0 km 02:36:49 32,5 km/t 5 2 2 Janni Bormann ABC

H30Distance: 113,0 kmVindertid: 2:49:09Hastighed: 40,1 km/tAntal Præmier: 11Antal Point: 11Til Toppen

Plc. RygNr. Navn Klub Tid UCIKode
1 9010 Sebastian Hartvigsen ABC 2:49:09 DEN19751001
2 9079 Karsten Mikkelsen Thy CR st. DEN19760505
3 233 Ulrik Binderup Christensen Aalborg CR +02:34 DEN19791009
4 9081 Torben Ternstrøm Tønder ACR +03:55 DEN19830630
5 9019 Martin Wang Hjørngaard CK Aarhus st. DEN19801231
6 9001 Morten Mikkelsen Thy CR +04:09 DEN19800828
7 9077 Henrik Bisgaard Skovmose Thy CR +08:41 DEN19800125
8 8081 bjarne kingo andersen Nyborg CK st. DEN19751005
9 9096 morten Christoffersen Ordrup CC st. DEN19740319
10 9104 Tommy Cramer Greve CC +08:48 DEN19770120
11 9076 Jesper Dünweber Darre ABC +08:57 DEN19790326
12 8212 Anders Rom Ordrup CC +18:28 DEN19761215

H40Distance: 113,0 kmVindertid: 2:45:33Hastighed: 41,0 km/tAntal Præmier: 15Antal Point: 15Til Toppen

Plc. RygNr. Navn Klub Tid UCIKode
1 9104 Rasmus Andersen Sydkystens Cycling 2:45:33 DEN19720720
2 9042 Henrik Andersen HMTBK st. DEN19710923
3 9113 Martin Hammer Larsen Sydkystens Cycling +00:53 DEN19720313
4 75 brian poulsen Horsens AC +01:05 DEN19710217
5 255 jan christoffersen Cykling Odense st. DEN19690108
6 9111 Bjarne Olsen Silkeborg IF Cykling st. DEN19640921
7 140 Jens Frøslev-Nielsen Værløse Farum CK st. DEN19640826
8 174 Morten Johansen Sydkystens Cycling +01:12 DEN19690929
9 132 morten christensen Sorø BC st. DEN19690706
10 9030 nikolaj rønhede CK Fix st. DEN19720129
11 143 Jan Birk Oxlund Vejen BC +01:20 DEN19691217
12 150 Christian Poulsen DCR Ballerup +01:27 DEN19670314
13 9033 Jesper Nielsen Herning CK +01:34 DEN19651223
14 121 John Papsø Silkeborg IF Cykling +02:39 DEN19670216
15 85 Flemming Steen Horsens AC st. DEN19670528
16 48 BO ALSTED HOFER DBC st. DEN19670531
17 98 Henrik Sass Team Cycling Ringsted st. DEN19640914
18 9011 Lars Aagaard Hansen Cykling Odense st. DEN19641005
19 9078 Nikolaj Richardt Jørgensen CC Hillerød st. DEN19710326
20 73 Steen Larsen Horsens AC st. DEN19681213
21 52 Lars Klima DBC st. DEN19650505
22 216 Brian Jørgensen Team Cycling Ringsted st. DEN19730313
23 9345 Klaus Nielsen Thy CR st. DEN19710111
24 9115 Anders Krebs Ovesen Silkeborg IF Cykling +02:46 DEN19670618
25 154 Claus Birk Hvidovre CK st. DEN19720614
26 8098 Christopher Ouzman Hvidovre CK +02:50 DEN19660601
27 68 Brian Wulff Frederiksen Greve CC +08:42 DEN19700209
28 9169 Erik Zoega Nyborg CK +08:48 DEN19711203
29 64 Martin Rump Rask FBL st. DEN19710619
30 172 Henrik Bandsholm Sydkystens Cycling st. DEN19680613
31 74 Mads G Nicolaysen Holte Cykel Klub +08:59 DEN19661223
32 190 Flemming Fisker Jensen Hvidovre CK +11:27 DEN19650113
33 57 Henrik Dann Andersen Hammel CK +12:59 DEN19680810
34 12 Kristian Israelsen Olsen ABC st. DEN19720622
35 83 jens peder rasmussen Horsens AC st. DEN19680304
36 4 Thomas Erringsø ABC st. DEN19720629
37 102 Christian Bache Ordrup CC st. DEN19680701
38 138 jørgen sørensen Værløse Farum CK st. DEN19661119
39 9074 jan hansen Hareskov Cykelklub st. DEN19641008
40 108 Jesper Kristensen Roskilde CR st. DEN19680821
41 53 Hans Christian Iversen Haderslev Starup CK +13:08 DEN19680403
42 134 Jesper Bødker Buchtrup Team Cycling Ringsted st. DEN19651027
43 55 Carsten Madsen Haderslev Starup CK +14:14 DEN19680926
44 706 Ole Egeblad HMTBK +17:25 DEN19650528
45 9034 Henrik Juhl Pedersen CC Hillerød +17:40 H40
46 122 Stig Andersen Sorø BC +21:30 DEN19690317
47 99 Anders Møller Nyborg CK +27:05 DEN19660702
48 163 Tonny Terndrup Cykling Odense +35:51 DEN19700810

H50Distance: 85,0 kmVindertid: 2:10:49Hastighed: 39,0 km/tAntal Præmier: 15Antal Point: 15Til Toppen

Plc. RygNr. Navn Klub Tid UCIKode
1 9093 Hans Jørgen Hellerup Nr. Søby CK 2:10:49 DEN19570914
2 53 Hans Hoffmann Hedensted Cykelklub st. DEN19570720
3 12 Claus Larsen ABC st. DEN19551005
4 198 Rene Lynge KCK Herlev st. DEN19610120
5 82 Henrik Peter Jensen Hvidovre CK st. DEN19580703
6 29 Morten Andersen Fredericia CC st. DEN19620706
7 155 Lars Christensen Aalborg CR st. DEN19611031
8 42 Michael Bornak CC Hillerød st. DEN19590808
9 88 Michael Kristensen KCK Herlev st. DEN19620804
10 55 jens ankerstjerne Hedensted Cykelklub st. DEN19620809
11 124 Ken G Hansen Politiets IF, Kbh-Cykling st. DEN19551128
12 170 Ole Jessen LFCK st. DEN19620907
13 74 Per Stabell Monby Greve CC st. DEN19631129
14 108 Jimmi Johansen Lyngby CC st. DEN19570411
15 178 Erik Madsby Politiets IF, Kbh-Cykling st. DEN19590724
16 117 Roy Andersen Randers CK 1910 st. DEN19630502
17 120 Christian Skram Ordrup CC st. DEN19590225
18 40 Søren Kjær-Nielsen CC Hillerød st. DEN19600601
19 15 jesper andersen Cykling Odense st. DEN19601027
20 134 Henrik Andersen Politiets IF, Kbh-Cykling st. DEN19620311
21 176 Jørn Christiansen Ordrup CC st. DEN19590622
22 9106 Esben Tange Hvidovre CK st. DEN19621101
23 152 Michael Juhl Pedersen CC Hillerød st. DEN19620107
24 35 Peter Vestergaard Faaborg Ski og Motionsklub st. DEN19630620
25 241 søren eriksen Kerteminde Cykelklub st. DEN19591219
26 122 Frank Larsen Ordrup CC st. DEN19581204
27 54 Morten Ryan Hansen DBC st. DEN19610324
28 94 jan bo pedersen Køge CR st. DEN19610613
29 146 Torsten Bak Amager CR st. DEN19630719
30 38 Lars Gustafsson CC Hillerød st. DEN19600914
31 200 Michael Allan Hansen Ordrup CC st. DEN19630313
32 203 Danner Vedel Friis Kirkel Horsens AC st. DEN19620703
33 60 karsten jørgensen DBC st. DEN19600902
34 171 Henrik Staal Larsen Kæden-Nr. Lyndelse st. DEN19630311
35 140 Michael Elmstrøm Tissø Cykel Ring st. DEN19610618
36 9 Carsten Quottrup CK Aarhus +00:15 DEN19621018
37 180 Lars Uffe Nielsen Team Cycling Ringsted +00:20 DEN19560304
38 158 Mikael Wassmann CC Hillerød +00:28 DEN19620329
39 84 Steen Olsen Hvidovre CK +00:31 DEN19570620
40 14 Leo Hav ABC +01:23 DEN19570822
41 59 Poul Overgaard Herning CK st. DEN19581020
42 52 Thomas Ege Sydkystens Cycling +13:02 DEN19600519
43 114 Kim Westen Nakskov CC +13:42 DEN19630410

H60Distance: 85,0 kmVindertid: 2:21:16Hastighed: 36,1 km/tAntal Præmier: 11Antal Point: 11Til Toppen

Plc. RygNr. Navn Klub Tid UCIKode
1 22 Hasse Larsen Ordrup CC 2:21:16 DEN19520204
2 128 jan høegh Politiets IF, Kbh-Cykling st. DEN19460413
3 16 Claus Westerholt LFCK +00:04 DEN19511013
4 29 Ole Jensen Hedensted Cykelklub st. DEN19510406
5 2 Thomas Kyng ABC +00:14 DEN19520905
6 48 Svend Erik Pedersen Greve CC +04:40 DEN19480526
7 24 Johannes Risbjerg Politiets IF, Kbh-Cykling st. DEN19491110
8 69 Svend E. Hansen Svendborg CC +07:08 DEN19490518
9 44 Børge Bundgård Sørensen Greve CC st. DEN19470330
10 49 Benny Petersen Nr. Søby CK st. DEN19450922
11 57 Heinz Gerhardt Terndrup Nyborg CK +07:12 DEN19450218
12 30 Torben Nielsen Politiets IF, Kbh-Cykling +07:20 DEN19520620
13 38 Frank Kofoed CC Hillerød st. DEN19500924
14 7 Steffen Munch Hansen CCH Hjørring +11:10 DEN19450905
15 50 ludvig hemmingsen LFCK st. DEN19520504

H70Distance: 85,0 kmVindertid: 2:28:26Hastighed: 34,4 km/tAntal Præmier: 2Antal Point: 2Til Toppen

Plc. RygNr. Navn Klub Tid UCIKode
1 60 Holger Damgaard FBL 2:28:26 DEN19430213
2 85 Søren Vagtholm Cykling Odense +00:03 DEN19420218
3 34 ib malm Team Cycling Ringsted +00:06 DEN19430410
4 13 bjarne brøndum Cykling Nord Fyn +02:45 DEN19430111

D30Distance: 85,0 kmVindertid: 2:36:49Hastighed: 32,5 km/tAntal Præmier: 1Antal Point: 1Til Toppen

Plc. RygNr. Navn Klub Tid UCIKode
1 90 Annette Berg Sorø BC 2:36:49 DEN19700523
2 9002 Wickie Birkholm ABC +00:59 DEN19770902
3 9111 Else Lund Hammel CK +01:05 DEN19720312

D45Distance: 85,0 kmVindertid: 2:36:49Hastighed: 32,5 km/tAntal Præmier: 2Antal Point: 2Til Toppen

Plc. RygNr. Navn Klub Tid UCIKode
1 9022 Janni Bormann ABC 2:36:49 DEN19641119
2 9036 Mette Andersen CC Hillerød +01:00 DEN19630630
3 9008 Tine Rishøj ABC +01:03 DEN19650428